Poznajcie nasze kulodromy

Zdjęcie: Trzej chłopcy bawią się, budując kulodrom z gigantycznych drewnianych klocków (producent - Kaden, seria XL). Na podłodze widać też olbrzymie drewniane kulki.

Nasze kulodromy od A do Z

Cuboro: Serie Cuboro i Cuboro Cugolino

Alfabetycznie czy według starszeństwa, na początku musi znaleźć się Cuboro. To jedyne klocki do budowy tras dla kulek w tunelach, czyli w otworach wewnątrz klocków. Produkowane w Szwajcarii z drewna bukowego. Pierwszy zestaw powstał 31 lat temu, obecnie Cuboro ma status kulodromu kultowego (więcej szczegółów znajdziemy tutaj). Pomysł genialny, nie do podrobienia, jedyny w swoim rodzaju i opatentowany. Nie do podrobienia jest również wykonanie – precyzyjne i estetyczne – a można sobie wyobrazić, że wiercenie otworów dla kulek o średnicy 17 mm w klockach o rozmiarze 5 x 5 x 5 cm do łatwych nie należy – zwłaszcza gdy tunel w klocku ma skręcić o 90 stopni. Kolejny genialny pomysł autora, pana Matthiasa Ettera, to zgromadzenie w formie publikacji zagadek i zadań logiczno-przestrzennych do wykorzystania z tymi klockami.

Ze względu na trwałość elementów i niezwykle „łamigłówkowy” potencjał Cuboro ma opinię zabawki na lata, takiej do której się powraca, oraz takiej, którą pozostawia się „w rodzinie” po to, by mogły się nią cieszyć następne pokolenia.

Seria Cuboro nadaje się dla dzieci od lat 5 i nie ma górnego ograniczenia wiekowego. Dla mniejszych, trzyletnich dzieci jest seria Cugolino. Elementy Cuboro i Cugolino są kompatybilne – można je łączyć.

Kilka fotek poniżej, a więcej można zobaczyć w naszym kulodromowym sklepie.

Fischertechnik: Seria Profi Dynamic

Bardzo fajne kulodromy produkowane przez firmę z fajną historią i wyrozumiałym podejściem do klientów (zaraz wyjaśnię dlaczego). Fischer, producent różnego rodzaju narzędzi oraz używanych w budownictwie produktów do mocowania, został założony w 1948 roku. A w 1965 pracownikom Fischera wpadł do głowy pomysł na wykonanie zabawek konstrukcyjnych dla dzieci – swoich i nie tylko, bo pierwsze 1000 produktów zostało przekazane na potrzeby akcji charytatywnej.

Fischertechnik to wiele różnych i ciekawych zabawek techniczno-konstrukcyjno-klockowych, ale nas jak zwykle interesują jedynie konstrukcje z trasą dla kulek. Kulodromy Profi Dynamic składać trzeba z wielu plastikowych elementów (ich liczba waha się od 70 do 1310 części w zależności od zestawu). Elementy te są bardzo solidnie wykonane (produkowane w Niemczech), ale na wszelki wypadek firma obiecuje swoim klientom, że w razie potrzeby prześle brakujące – tzn. zagubione lub uszkodzone w zabawie – części*. Czyż to nie wspaniałe?

Wśród kulodromów Profi Dynamic znajdziemy zestawy odpowiednie dla 7-, 8- i 9-latków (największe zestawy również dla starszych dzieci).

*Producenci drewnianych kulodromów wprawdzie nie dają takiej gwarancji, ale też i zagubienie lub zniszczenie dużych drewnianych klocków jest… trudniejsze.

Kilka fotek poniżej, a jeśli komuś za mało, to więcej znajdzie w naszym kulodromowym sklepie.

Kaden: Serie S, M i L

Kaden – klocki do budowy kulodromów, których nie można się nachwalić. Duże, ładne, bukowe elementy (nawet kulki są drewniane!), które cieszą oko, są miłe w dotyku i mogą z nich powstawać rozmaite, dziwaczne, a zarazem stabilne konstrukcje. Gotowe konstrukcje z klocków w kolorze naturalnego drewna i z kolorowymi kulkami prezentują się tak dobrze, że mogą służyć za zdobiącą pokój – i to nie tylko dziecięcy – dekorację. Nic dziwnego, klocki zostały bowiem zaprojektowane przez specjalistę w dziedzinie wzornictwa, profesora Gerda Kadena. Walory edukacyjne wcale nie ustępują tym estetycznym. Klocki Kadena można ze sobą zestawiać w dowolny sposób, tak więc możliwości konstrukcyjnych jest bez liku – właśnie takie zabawki rozwijają wyobraźnię.

Klocki produkowane są w Niemczech, w małym zakładzie rodzinnym należącym do Kadenów. Kaden produkuje kulodromy w trzech seriach, każda seria to inny rozmiar. Seria S to podobno rozmiar Small/Mały, M to Medium/Średni i L to Large/Duży. Piszę „podobno”, bo moim zdaniem te serie powinny się nazywać Duża, Olbrzymia i Gigantyczna. Co tu ukrywać – klocki są po prostu duże, nawet te w rozmiarze „S”, ale dla dzieci takie spore elementy są bardzo atrakcyjne i łatwe do manipulowania.

Pojedyncze zestawy Kadena są odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a rozbudowany zestaw kilku zestawów również dla dzieci starszych.

Kilka fotek poniżej, ale to zaledwie niewielka próbka tego, co Kaden wyprodukował. Więcej znajdziecie w naszym kulodromowym sklepie.

Nic Toys: Seria Cubio

Nic Toys to znany w Niemczech producent zabawek różnych i z różnych materiałów. Nas jak zwykle interesują tylko kulodromy i tylko o nich tu napiszemy – Nic Toys proponuje dwie zupełnie różne serie: Cubio i Kugelix. Zaczynamy od Cubio!

W kulodromach Cubio znajdziemy rekordowo duże kulki. Średnica 45 mm! Tego nie da się przypadkowo połknąć i dlatego zabawka nadaje się już dla półtorarocznych dzieci. Takim maluchom powinny też przypaść do gustu duże elementy, niektóre w kolorze naturalnego drewna, a inne pomalowane w wyraźnych odcieniach czterech podstawowych kolorów: czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym. Kulki też są z drewna – i też są kolorowe.

Klocki do budowy kulodromów Cubio produkowane są w Niemczech. Nic Toys wykonuje zabawki z drewna bukowego i klonowego pozyskanego z lasów certyfikowanych, a do koloryzacji używa nietoksycznych barwników na bazie wody, tak więc są one nieszkodliwe nawet w kontakcie ze śliną – czyli w przypadku, gdy dziecko włoży taką zabawkę do buzi.

Podstawowe kulodromy Cubio są odpowiednie dla 18-miesięcznych dzieci (najmniejszy zestaw) oraz młodszych przedszkolaków, a z zestawami dodatkowymi kulodrom ten będzie atrakcyjny również dla nieco starszych dzieci.

Kilka fotek poniżej, a jeśli ktoś czuje niedosyt, to więcej zobaczy w naszym kulodromowym sklepie.

Nic Toys: Seria Kugelix

Czas na Kugeliksa! (Firma Nic Toys i jeden z kulodromów tego producenta zostały już przedstawione powyżej).

Seria Kugelix to cztery kulodromy. Oprócz pięknych, wyrazistych kolorów w wyżłobionej trasie każdy z nich wygląda jak z innej bajki – ale to naprawdę seria, poszczególne klocki są ze sobą kompatybilne, i gdyby ktoś chciał, mógłby te Kugeliksy połączyć, by zbudować jeden megakulodrom.

Kolorowa trasa, urozmaicony, nieregularny kształt całej konstrukcji oraz delikatny metaliczny dźwięk przy zderzeniu metalowych kulek z blaszkami na trasie – od razu widać (i słychać), że Kugeliksy zostały zaprojektowane z myślą o młodszych dzieciach. Ale żeby maluchy mogły się takim kulodromem cieszyć, niezbędne jest wsparcie i pomoc kogoś starszego. Ze wszystkich naszych kulodromów ten najbardziej wymusza międzypokoleniową współpracę. Zwłaszcza w przypadku trzylatków. Bo wprawdzie taka gotowa i stabilna konstrukcja, do której można wrzucać kulki i patrzeć, jak się toczą, to może być zabawa na długie godziny – to jednak ktoś musi dla niego lub niej tę trasę zbudować. No a potem od czasu do czasu jeszcze przebudować, żeby zabawa zyskała na świeżości.

Nic Toys produkuje swoje zabawki w Niemczech. Drewniane klocki są malowane nietoksycznymi barwnikami na bazie wody, tak więc są one nieszkodliwe nawet wtedy, gdy maluch włoży klocek do buzi.

Kulodromy Kugelix są odpowiednie dla dzieci od 3 do 5 lat (oraz starszych w przypadku połączenia kilku zestawów).

Kilka fotek poniżej, ale jeśli to Wam nie starcza, zapraszamy do odwiedzenia naszego kulodromowego sklepu.

Varis Toys: Seria Marble Run

Najbardziej intuicyjne klocki do budowy kulodromów dla przedszkolaków. Dlaczego tak sądzimy? Ponieważ w każdym zestawie podstawowym znajdują się rampy, a rampy idealnie nadają się do tego, by dziecko samo odkryło, po co jest kulodrom. Położona na szczycie rampy kulka zaczyna toczyć się w dół i od razu wiadomo, o co w tym wszystkim chodzi. Obecność starszych towarzyszy zabawy mile widziana jak zawsze, ale niekonieczna – no chyba żeby pochwalić się tym, co się zbudowało. Rampy to duże ułatwienie dla maluchów, jeśli chodzi o samodzielną zabawę – rampy po prostu same się proszą, żeby tę kulkę położyć u góry, a na dole dołożyć jakiś klocek lub więcej.

Kolejnym atutem tej serii jest spora różnorodność elementów w zestawach podstawowych – w każdym znajdziemy klocki dłuższe, krótsze, pojedyncze minitunele, ślimaki, a także inne doceniane przez dzieci atrakcje (w zależności od zestawu).

Varis Toys to mała rodzinna firma, założona przez trzech braci. Firma jest łotewska i produkuje ekologiczne zabawki (nie tylko kulodromy) u siebie w kraju, czyli na Łotwie. Drewniane zabawki są wykonane z brzeziny pochodzącej z certyfikowanych lasów, a do malowania wykorzystuje się nietoksyczne farby na bazie wody.

Kulodromy Varis Toys Marble Run są odpowienie dla dzieci od 3 do 5 roku życia (oraz starszych w przypadku połączenia kilku zestawów).

Kilka fotek poniżej, ale więcej Varisów zobaczycie w naszym kulodromowym sklepie.

Dodaj komentarz